Archives

Here you’ll find links, descriptions, and pictures to the archived items we need to find homes for.   Please click each individual link to go to the galleries, or scroll down to see a written description of the items.

Big Banners – Clubs
Big Banners – District Awards
Big Banners – Misc
Small Banners
Trophies and Gavels

Gavels

  • Kinette Club of Cochrane
  • Zone 7 Dist. Deputy Governor Pres. By G.L. Beckett 1977
  • Kinette Club of Redwater May 10, 1986
  • Presented to Kinsmen Club of Fort Vermilion by the Kinsmen Club of Peace River April 28, 1984
  • Presented the the Kinsmen Club of Devon. Charter night November 13, 1976, by the Kinsmen Club of Spruce Grove
  • Donated by outgoing DG Raymond A. Heilman, Spring Zone 2000
  • Presented to the Kinsmen Club of Bonnyville, Kinsmen Club of Grand Centre Sept 1968
  • Presented to the Morinville Kinsmen Club of charter night April 30, 1977 – By “Mom & Dad” the St. Albert club
  • District 4 Council borrowed from Cochrane Kinettes
  • Donated to the Bonnyville Kinsmen Club by Karre Kolot

 

Trophy’s

 

Bonnyville Kinsmen Club Rookie of the Year award

  • Clint Brown 83-84
  • Derrick Kurk 84-85
  • Myron Gulayets, Ray Bourgeois 85-86
  • Wally Baier 86-87
  • Lionel Campeau 87-88
  • Ted plouffe 88-89
  • Eric Melchior 89-90
  • Robert Meissner 93-94
  • Harry Whitford 95-96

 

The H.F “Scotty” Macdonald Travelling Gavel Trophy

  • Provost Zone 3 66-67
  • Evansburg Zone 7 67-68
  • Albert 68-69
  • Coaldale 69-70
  • Coaldale Zone 6 70-71
  • Vauxhall Zone 6 71-72
  • Peace River Zone 1 72-73
  • Coaldale Zone 6 73-74
  • Fort McMurray Zone 2 74-75
  • Sherwood Park Zone 2 76-77
  • Consort Zone 8 77-78
  • Milk River Zone 6 78-79
  • Wainwright Zone 3 79-80
  • Fort McMurray Zone 11 80-81
  • Fort McMurray Zone 11 81-82
  • Fort McMurray Zone 11 82-83
  • White Court 83-84
  • Jubilee City SR 84-85
  • Jubilee City SR 85-86
  • Fort St. John JR 85-86
  • Lethbridge Zone 6 86-87

 

The Kinsmen Club of Valleyview 25th Anniversary 1986 (Charter members)

  • Ken James
  • Grant Cluff
  • Lyle Tonne
  • Dale Whittaker
  • Bill McGhire
  • Ray Cooper
  • Mike Proctor
  • Doug Sharp
  • Jim Wietzel
  • Les Urness
  • Bab Dakin
  • Kevin McDonald
  • Jim Countryman
  • Tom Holler
  • Ron Slywka
  • Jim Barnable
  • Jack Matrineau

 

The Kinsmen Club of Valleyview Charterd March 6, 1961 (Charter members)

  • Herman Stamp
  • Ken Marchall
  • Bob MacPherson
  • Howard Sherris
  • Emil Blendarra
  • John Ramstad
  • Bob McArthur
  • Ernie Harbach
  • Don Snydmiller
  • Ed Farnquist
  • Arnold Nichols
  • Mac Millar
  • Gary Fahlman
  • Keith Hatton
  • Dave Green
  • Lorne Evanson
  • John Shaw
  • Ralph Suek
  • Dan Roby
  • John Neary
  • Dale Wine

 

Association of Kinsmen Club District 4

Annual Speaking Competition

Presented by the Kinsmen Club of St. Albert

  • Colin Ford St. Albert 73
  • Chris Parker St. Albert 74
  • Craig Fowler Stampede City 75
  • David McDonald Calgary Club 76
  • Bob Thompson Red Deer 77
  • John O’Rourke Sherwood Park 78
  • Any Duncan Wainwright 79
  • Larry Wilson Fort Edmonton 80
  • Armand Gagnier Grande Prairie 81
  • Bob Pittman Red Deer 82
  • Armand Gagnier Stampede City 83
  • Jim Finlay Barrhead 84
  • Loyal MA Rocky Mnt. House 85
  • John Doeburg Stony Plain 86
  • Gilbert Proulx Sherwood Park 87

 

Zone 5 Junior Bulletin Award

Donated by Three Hills Kinette 1988

  • Loretta Kimura Calgary (Editor)
  • Shirley Leonard Claresholm 89-90 (Editor)
  • Judy Boychuk Claresholm 90-91 (Editor)

 

Zone 11 Kinsmen Joke-Off Award

Presented by your 1987-88 Zone Executive David Frey(DDG), Antonio DiMarcello(KC) Jan Harding(ZKC) Bob Pollard(ST) Ed Harding(BE)

  • Kinsmen Club of Jubilee City 88-89
  • Kinsmen Club of Sherwood Park 89-90
  • Terry Shannon Fort. Saskatchewan 93-94
  • Web Talma Fort. Saskatchewan 94-95
  • Mark Cunningham St. Albert 95-96B
  • Jeff Fournell Sherwood Park 96-97
  • Stephen McAllister Fort Sask. 97-98
  • Bob Willans Sherwood Park 98-99
  • Chris Richards St. Albert 99-00
  • Jeff Fournell Fort. Sask 00-01
  • Bob Orchard Fort McMurray 01-02
  • John Ringrose 02-03
  • Dave Desrochers St. Albert 03-04
  • Dave Shepherd Lac La Biche 04-05
  • Jared Hodgins Lac La Biche 05-06

 

Wainwright Kinette Club 30th Anniversary March 1986

Wainwright Kinette Club 30th Anniversary March 15, 1986

 

Kevin Denbrok Memorial Service Award: Kinette

  • Kinette club of Wetaskwin Annual CF Craft Auction 2011-2012

 

Dostrict Four Kinette Joke Off, Sponsored by Vegreville Kinette Club

  • Bassano Kinettes 94-95
  • Wainwright Kinettes 96-97
  • Mayerthorpe Kinettes 97-98
  • Mayerthorpe Kinettes 98-99
  • Spirit River Kinettes 99-00
  • Edmonton Kinettes 00-01
  • Brooks Kinettes 01-02
  • Hanna Kinetes 07-08
  • Claresholm Kinettes 08-09
  • Wetaskiwan Kinettes 09-10

 

Zone 3 Kinettes Rose Bowl Award, Donated by the Kinette Club of Provost 1988

  • Kinette Club of Provost 87-88
  • Kinette Club of Provost 88-89
  • Kinette Club of St. Paul 88-90
  • Kinette Club of St. Paul 90-91
  • Kinette Club of Tri-Town 91-92
  • Kinette Club of Vegreville 92-93
  • Kinette Club of Bonnyville 93-94
  • Kinette Club of Wainwright 94-95
  • Kinette Club of Wainwright 97-98
  • Kinette Club of Wainwright 98-99
  • Kinette Club of Smoky Lake 99-00
  • Kinette Club of Vegreville 00-01
  • Kinette Club of Tritown 01-02
  • Kinette Club of Vegreville 02-03

 

Zone 2 Bulletin Award, Presented by Kinsmen Club of Smoky Lake & District

  • Jim Hanson Sherwood Park 79-80
  • Terry Hoyle Sherwood Park 80-81
  • Les Dusyk Ft. McMurray 81-82
  • Garry Christie Fort McMurray 82-83
  • Peter Beckett St. Albert 83-84
  • Bernie Kreiner Jubilee City 84-85
  • Rob Speedie Sherwood Park 85-86
  • Rick Hughes St. Albert 86-87
  • Shaun Helmers Sherwood Park 87-88
  • Guy Smith Sherwood Park 88-89
  • Andre Limoges Sherwood Park 89-90
  • Stephen Cribb St. Albert 90-91
  • Brain Thompson Sherwood Park 91-92

 

  1. Bulletin, Presented by Kinsmen Club of Fort Saskatchewan 1981
  • Neil Selinger Athabasca 81
  • Bill Hogan Redwater 82
  • Bill Hogan Redwater 83
  • Bill Hogan Redwater 84
  • Fort McMurray 85-86
  • Ed Harding Fort Sask. 86-87
  • Peter Genier Westlock 87-88
  • Jerry Brett Westlock 88-89
  • Bob Orchard Fort McMurray 89-90
  • Stanley Pearson Westlock 90-91
  • Stanley Pearson Westlock 91-92
  • Bob Willans Sherwood Park 92-93
  • Terry Shannon Fort. Sask. 93-94
  • Walter Wheeler Jubilee City 95-96
  • Geoff Matheson Sherwood Park 96-97
  • Joe Sloat Slave Lake 97-98
  • Rick Webb Fort Sask. 99-00

 

Sue Abar Memorial Service Award, Donated by Peace River Kinettes District Four, for the outstanding kinette service project.

  • Brooks 74-75
  • Medicine Hat 75-76
  • Sherwood Park 76-77
  • Paul 78-79
  • Vegreville 79-80
  • Camrose 80-81
  • Barrhead 81-82
  • Airdire 82-83
  • Cochrane 83-84
  • Three Hills 84-85
  • Sylvan Lake 85-86
  • Peace River 86-87

 

Innisfail District #4 Speak Off Award

  • Linda Ellis Lacombe 79
  • Linda Ellis Lacombe 80
  • Patty Schnieder Brooks 81
  • Marie Barr Camrose 82
  • Fay Miner Sherwood Park 83
  • Cathy Pfau Rimbey 85
  • Bev English Medicine Hat 86

 

District 4 – Zone 11 Travelling Trophy, Donated by Kinsmen Club of Sherwood Park March 1980

  • Redwater 79-80
  • Redwater 80-81
  • Fort McMurray 81-82
  • Jubilee City 83-84
  • Jubilee City 84-85
  • Jubilee City 85-86
  • Albert 86-87
  • Fort Sask. 87-88
  • Slave Lake 88-89
  • Slave Laje 89-90
  • Fort McMurray 98-99

 

Sue Abar Memorial Service Award, Zone 11 Donated by Kinette Club of Sherwood Park

  • Albert “Playground” 88
  • Sherwood Park “Kinetic Energy” 89
  • Albert “Christmas Hampers” 90
  • Slave Lake “Tot Lot” 91
  • Slave Lake “Newcomers” 92
  • Slave Lake “N.W. Winter Games” 93
  • Fort Sask. “A Time to Grow” 94
  • Athabasca “Santa’s Anonymous” 95
  • Fort Sask. “Drug Book” 96
  • Fort McMurray “S.P.O.K” 97
  • Albert “Family Day 2002” 02

 

The Lady “Chat”Terly Public Speaking Trophy, Donated to Zone 2 by the Kinette Club of Sherwood Park

  • Donna Eidick Devon 77-78
  • Elizabeth Ingersoll Fort Edmonton 78-79
  • Barb Schmid Sherwood Park 80
  • Barb Reitz Ft. McMurray 81
  • Linda Ladouceur Ft.McMurray 82
  • Fay Miner Sherwood Park 83
  • Bev English St. Albert 85
  • Joanne De,Vries St. Albert 86
  • Corinne Christopherson St. Albert 87
  • Cynthia Sloychuk Redwater 88
  • Dot MacGillivery St. Albert 89
  • Marlene Pipella Sherwood Park 90
  • Janice Limoges Sherwood Park 91
  • Sharon Henson Westlock 92
  • Diane Shannon Fort Sask. 94
  • Diana Rogerson Fort. Sask 95
  • Erica Oldale Athabasca 95-96
  • Karen Fournell Sherwood Park 96-97
  • Susan Cox Fort. Sask. 97-98
  • Leslee Poholka Fort Sask. 98-99
  • Christine Herron Fort McMurray 99-00
  • Jacqueline Dower St. Albert 00-01
  • Deb Owens Fort McMurray 02
  • Kelly Weigel Fort Sask. 02-03
  • Alexis Quesseth Fort McMurray 03-04

 

Dinosaur Challenge Trophy, presented by The Kinsmen Club of Drumheller May 6, 1933

  • Ponoka 42
  • Ponoka 49
  • Medicine Hat 49
  • Ponoka 52
  • Ponoka 53
  • Wetaskiwin 54
  • Calgary 54
  • Red Deer 55
  • Red Deer 56-57
  • Peace River 57-58
  • Vauxhall 58
  • Three Hills 58-59
  • Ponoka 60-61
  • Wetaskiwin 61-62
  • Vermilion 63-64
  • Lacombe 65-66
  • Farview 66-67
  • Edmonton 67-68
  • Castor 68-69
  • Edmonton 69-70
  • Coaldale 70-71
  • Edmonton 71-72
  • Wetaskiwin 78-79

 

Kinsmen District Hockey Medicine Hat 1994 “B:” Winner

 

St. Albert Kinsmen Rainmaker Rodeo Mud Drag –  Third Place

 

W.L Hite Senior Public Realtions Award District 4 Zone 11, Donated by Bill Hite St. Albert Life Member

  • Albert 88-89
  • Albert 89-90
  • Albert 90-91
  • Albert 91-92
  • Albert 92-93
  • Albert 93-94
  • Albert 95-96
  • Albert 96-97
  • Fort Sask. 98-99
  • Fort Sask. 99-00
  • Fort Sask. 00-01
  • Fort Sask. 01-02
  • Albert 03-04
  • Albert 04-05

 

Cup Trophy

  • Sherwood Park 81-82
  • Sherwood Park 82-83
  • Spruce Grove 83-84
  • Wetaskiwin 84-85
  • Wetaskiwin 85-86
  • Sherwood Park 86-87

 

Angel Cup

  • Spruce Grove 74-75
  • Coaldale 76-77
  • Innisfail 77-78
  • Spruce Grove 80-81
  • Farview 81-82
  • Hana & Athabasca 82-83
  • Sedgewick 83-84
  • Fox Creek 84-85
  • Coaldale 85-86
  • Peace River 86-87

 

Association of Kinsmen Clubs District 4. The Manley Edwards District Bulletin trophy Junior Division

  • Oyen 69-70
  • Rocky Mtn. House 70-71
  • Sedgewick 71-72
  • Banff Club 74-75
  • Oyen 76-77
  • Edson 77-78
  • Hanna 78-79
  • Redwater 79-80
  • Oyen 80-81
  • Smoky Lake 81-82
  • Stony Plain 83
  • Airdire 83-84
  • Oyen 85-86
  • Spruce Grove 86-87

 

Zone 2 Word Choppers Public Speaking Contest, donated by Sherwood Park Kinsmen

  • Don Hurl St. Albert 75
  • Roger Lemieux St. Albert 76
  • Barry Traquair Sherwood Park 77
  • John O’Rourke Sherwood Park 78
  • Walt Emberley St. Albert 80
  • Bob Pittman Fort McMurray 81
  • Bill Hall “Jubilee City” Fort McMurray 82
  • Steve Spicoluk St. Albert 83
  • Gary Doblanko St. Albert 84-85
  • Dennis Pipella Sherwood Park 85-86
  • Gilbert Proulx Sherwood Park 86-87
  • Bob Pollard Fort. Sask. 87-88
  • Bob Pollard Fort. Sask. 88-89
  • Gary Doblanko St. Albert 89-90
  • Dave MacGillivray St. Albert 90-91
  • Mike Burke St. Albert 91-92
  • Bob Willans Sherwood Park 92-93
  • Merle Doherty St. Albert 93-94
  • Chris Whitty St. Albert 96-97
  • Tim Hunt Fort Sask. 97-98
  • Chris Richards St. Albert 98-99
  • Les Cox Fort Sask. 99-00
  • Rob Arnold Fort McMurray 02-03

 

Kinsmen Zone 2 Curling Fellowship for you Hat Trophy, presented by Edmonton Valve & Fitting Limited.

  • Kinsmen Club Fort McMurray 71
  • Kinsmen Club Barrhead 72
  • Kinsmen Club Edmonton 73 (Don Saugster, Marv Sather, Garth Saugster, John Hoshowski)
  • Kinsmen Club BHD 74 (Bob Lee, Gary Mix, Gilbert Schmidt, Frank Petruchik)
  • Fort Sask. 75
  • Kinsmen Club BHD 76 (Bob Lee, Doug Milner, Bruce Parno, Joe Doherty)
  • Fart Admantan soB Team Sherwood Park Subs 77 (Fred McDonald, Jim Hanson, Roger Lougheed, Jim Ford, Jim Kalmacoff)

 

Red Deer Costume Trophy, presented by Red Deer Kinsmen

  • Grand Centre , 1962
  • Brooks, 1963
  • Hinton, 1965
  • Vauxhall, 1966
  • Stampede City Centennial, 1966
  • Mayerthorpe, 1968-69
  • Peace River, 1969-70
  • Fort McMurray, 1970-71
  • Fort McMurray, 1972-73
  • Red Deer, 1973-74
  • Medicine Hat, 1974-75
  • Red Deer, 1976-77
  • Didsbury, 1977-78
  • Sherwood Park, 1978-79
  • Red Deer,1979-80
  • Wainwright, 1980-81
  • Didsbury, 1981-82
  • Medicine Hat, 1994

 

Zone 5 Championship Award,  initiated by Foothills City Kinette Club

  • Three Hills, Olympic Champions, 1978 Fall Rally
  • Calgary Club, Pow Wow Champions, 1979 Fall Zone Rally
  • Didsbury, Attendance Champs, 1981 Fall Zone Rally
  • Three Hills, Attendance Champs, 1983 Fall Zone Rally
  • Airdrie, Attendance Champs, 1984 Fall Zone Rally
  • Calgary, Attendance Champs, 1985 Fall Zone Rally
  • Airdrie, Attendance Champs, 1986 Fall Zone Rally
  • Didsbury, Attendance Champs, 1987 Fall Zone Rally
  • Airdrie, Attendance Champs, 1988 Fall Zone Rally
  • Olds, Attendance Champs, 1989 Fall Zone Rally

Association of Kinsmen Clubs, District 4- The Manley Edwards District

Bulletin Trophy, Senior Division.

  • Edmonton, 1969-70
  • Dawson Creek, 1970-71
  • Barrhead, 1971-72
  • Barrhead, 1972-73
  • Edson, 1973-74
  • The Foothills City, 1974-75
  • Edmonton, 1975-76
  • Grande Prairie, 1976-77
  • Stampede City, 1977-78
  • Wainwright, 1978-79
  • Kin Kan Camrose, 1979-80
  • Stampede City, 1980-81
  • Edmonton, 1981-82
  • Stampede City, 1983-84
  • Wainwright, 1984-85
  • Stampede City, 1985-86
  • Vegreville, 1986-87

Diane Shannon – Duct Tape Award – when all else fails use duct tape.

Donated by DG Les Cox 1998-99

 

Gold Bells

  • Peace River Kinette Club, 20th Anniversary – from the Kinsmen 1977
  • Hi Country Kinsmen Club, June 16, 1979
  • Hi Country Kinette Club, for their formation night presented by the Kinette club of High River, Feb 27,1982.
  • Kinette Club of Red Water, formation night 1986

 

Miniature Gold Bell – No markings

 

 

Kinsmen Whoop-Up Country

 

Redwater Kinsmen Club Frank Riley Memorial Spoon. Presented to the Kinsmen with the most obvious over-eating disorder at the annual Redwater zone inter club

  • Bill Hogan 76-77
  • Herb Nimchuk 77-78
  • Drake MacDonald 8?

 

Kinsmen Sign: Kinsmen meet her Mondays at 5:30

 

Kinette Club of Cochrane Chain of Office